Brīdinājums Jaunajā gadā

Gribēju nākt klajā ar jauku jaungada apsveikumu, bet neizdodas. Gads ir pārāk īss laika periods, lai tajā varētu sasniegt “laimi, panākumus, labklājību, mīlestību” un visu pārējo, ko šajā gadījumā mēdz novēlēt. Panākumus nodrošina skaidrs plāns nākamajiem 10 gadiem ar iespējamiem variantiem 20 gadu laikā un stratēģisko virzienu apmēram 30 gadu garumā. Šādā perspektīvā ir iespējams panākt pozitīvas izmaiņas gan personiskajā dzīvē, gan sabiedrībā kopumā. Tāpēc mani laba vēlējumi Jaunajā gadā būtu tikai liekulība.

Turpretim negatīvās tendences var attīstīties ļoti strauji. Esošās varas degradācija nonāk kritiskā fazē, kad tā cenšas radīt katastrofas, lai parautu sev līdzi pēc iespējas vairāk nesagatavotu un labticīgu cilvēku. Tieši šādu notikumu attīstību vērojam pēdējā laikā. Varētu plaši spriest gan par pretrunu saasināšanos Latvijā un citur Eiropā, gan par Krievijas jaunajiem likumiem un kara draudiem, par enerģētiku, kovidu, nodokļiem, gāzes un elektrības cenām, cilvēktiesībām .. Taču skaidrs ir viens, ka viss tiek darīts ar mērķi nīdēt un pakļaut cilvēkus. No vēstures zinām, ka nekas jauns tas nav.

Iestājoties ziemai, iespējamo nelietību sekas būs sevišķi smagas. Pastāv varbūtība, ka esošā vara pacentīsies to izmantot. Tāpēc, izlaižot argumentāciju un spriedumu gaitu, gribētos padalīties ar saviem secinājumiem par to, kāda veida un apjoma apdraudējumus varam sagaidīt tuvājakā laikā, un kā samazināt nodarīto ļaunumu.

Nav iespējams sniegt kādu universālu recepti, jo civēku situācijas ir ļoti dažādas. Vēlos, lai mēs visi sāktu domāt kā pašpietiekami, brīvi cilvēki, cik nu tas mūsu apstākļos ir iespējams. Brīdināts un domājošs cilvēks ir nopietns pretinieks sistēmai, jo saprot, ka tikai viņš pats spēj parūpēties par sevi un saviem tuviniekiem.

Esmu vienmēr aicinājis un aicināšu plānot savu dzīvi uz priekšu, pēc iespējas tālāk. Plānojiet arī savu nāvi, iedomājieties kā tas notiks, tomēr lai jūsu plāni iet tālāk par nāves brīdi, jo dzīve turpinās. Tas dos realitātē balstītu priekšstatu arī par sagaidāmajiem notikumiem. Piemēram, man prātā nāk kāds komentārs, ko ierakstīju pirms 3 ar pusi gadiem. Toreiz bija vispārīgs priekšstats par sagaidāmo, bet patlaban ir konkrēta situācija, kurā uzskatu par nepieciešamu rakstīt sekojošo.

Iespējamais apdraudējums

Pārtraukumi centralizētajā apgādē ar elektroenerģiju, apkuri, (siltu) ūdeni un gāzi. Īsi pārtraukumi no dažām stundām dienā, atkārtojoties, līdz ilgstošiem pārtraukumiem uz apmēram 5 dienām. Traucējumi pārtikas un pirmās nepieciešamības preču piegādē.

Minēto pārtraukumu cēloņi nav tādi, kurus mēs varētu saukt par “objektīviem”. Tas ir, kuri rodas energonesēju trūkuma, kā arī nolietotas infrastruktūras vai dabas stihiju rezultātā. Šajos gadījumos attiecīgās remonta brigādes tos agri vai vēlu salāpīs. Cēloņus varētu dēvēt par “voluntāriem”, kas rodas amatpersonu rīcības vai bezdarbības rezultātā.

No kurienes rodas šis “voluntārisms”? Pēdējā laikā daudziem ir ataususi atziņa, ka valstu valdības, t.sk. Latvijas valdība, vienlaicīgi un bez ierunām izpilda kādas centrālas (pasaules) varas uzdevumus. Ir vienota “varas vertikāle”, ko var izsekot no augšas līdz apakšai. Piemēram, attīstoties kovidafērai, pasaules galvenais programmētājs un virusologs, ķiķinot stāstīja, ka nākamais vīrusa paveids nesīs vēl lielāku mirstību, hi-hi.

Savukārt vietējais sodomīts, kurš tagad ir pazīstams kā Latvijas galvenais špricētājs, jau iepriekš izcēlās ar aicinājumiem aizliegt krāsns apkuri, gāzes un centrālās apkures uzspiešanu, “sauso” tualešu aizliegšanu. Jūs nespēsiet samaksāt par gāzi un mēs aizgriezīsim krānu, un tad jūs salsiet nost, hi-hi.

Ja spējam iedomāties kādu tēlu, kas vislabāk raksturo cilvēku mijiedarbībā ar dabu, tad prātā nāk cilvēks, kurš sildās pie ugunskura vai krāsns. Siltums, ēdiens, mājas .. cilvēciskās esības pamats ir tas, pret ko vēršas minētās radības. Arī “sausās” tualetes kaitējums videi ir viegli novēršams ar maināma konteinera palīdzību. Rezultātā var iegūt mēslojumu dārzam u.c.

Smagā riska grupas

Minētie apdraudējumi vissmagāk varētu skart pilsētu iedzīvotājus, no kuriem vairāk cietīs daudzu dzīvokļu ēku iemītnieki. Savukārt no šīm kategorijām vissmagāk cietīs vecie, vientuļie un maz nodrošinātie. Ko varētu viņiem ieteikt? Lūgt Dievu.

Vēl varētu ieteikt organizēties kopienā, lai izvirzītu vienu vai vairākus puslīdz uzticamus un puslīdz enerģiskus cilvēkus, kuri sāktu pētīt minēto atslēgumu iemeslus un mēģināt tos novērst. Mērķtiecīgi darbojoties, tie īsā laikā varētu apgūt nepieciešamās zināšanas un pieredzi. Kur atrodas komunikācijas, kā tām piekļūt, ar ko jārunā, kurš var palīdzēt, bet kurš traucē. Ļoti iespējams, ka ar to pietiks, lai problēmu novērstu. Par tās cēloni var izrādīties aizgriezts krāns, norauts rubiļņiks ..

Esmu vairākkārt minējis nepieciešamību veidot iedzīvotāju kopienas, tāpēc nebūtu vērts lieki atkārtot. Sagaidāmās problēmu situācijas varētu būt lielisks iemesls, lai ķertos pie darba, kas būs jāpaveic jebkurā gadījumā. Kopienai varētu būt arī preventīva loma problēmu novēršanai. Vietās, kur iedzīvotāji izrāda pastiprinātu interesi par krāniem, slēdžiem, apakšstacijām un sūkņiem, “voluntāristi” diez vai līdīs ar savām nelietībām.

Krājumi un preventīvie pasākumi

Būtu lietderīgi veidot dzeramā ūdens krājumu vismaz 2 nedēļām, kas varētu būt kādi 30 litri uz cilvēku. Vienkāršākais veids ir sapildīt krāna ūdeni liela tilpuma pudelēs un uzturēt krājumu puslīdz svaigu, pamainot saturu reizi 2 nedēļās.

Pārtikas rezervi varētu veidot uz 3 nedēļām. Nav jāskrien uzreiz uz veikalu, lai krautu pilnus ratiņus ar produktiem. Iepērkoties varētu paņemt lieku paciņu rīsu, makaronu, pudeli eļļas un līdzīgus produktus, ko tā vai citādi izlietosiet, nemainot savu ierasto diētu. Pāris nedēļu laikā nepieciešamais daudzums būs uzkrāts.

Līdzīgi ir ar pirmās nepieciešamības precēm, kuru starpā tradicionāli pirmo vietu ieņem tualetes papīrs. To izpērk nekavējoties pie pirmajām trauksmes pazīmēm. Vietā vai nevietā, bet gribētu ieteikt pāriet no tradicionālās atslaucīšanās procedūras uz apmazgāšanos, pie reizes uzlabojot personisko higiēnu, un atslogojot kanalizāciju. Atkarībā no iemaņām, papīra patēriņš būs ievērojami mazāks. Vēlamā gadījumā, tualetes papīrs zaudēs savu stratēģiskas nozīmes preces statusu.

Apkure, ūdens sildīšana, ēdiena gatavošana

Līdzīgi kā Ivars Godmanis pirms 30 gadiem, varētu aicināt izmantot metāla taupības krāsniņas. Apkurei ārkārtas apstākļos nekas labāks par “buržuiku” nav izdomāts. To var kurināt ar visu kas ir pie rokas, izmantot arī ūdens sildīšanai, un pat ēdiena gatavošanai.

Vēl gribētu pieminēt automātiskos apkures katlus, kas dedzina gāzi un šķidro (vai citu) kurināmo. Tos bieži lieto vidējas rocības cilvēki privātmāju apkurei. Jāpiemin tāpēc, ka ārkārtas situācijā tie var kļūt par īstām lamatām. Gāze un cita degviela ir, bet katls nedarbojas, jo tam ir nepieciešama arī elektrība. Turklāt jābūt iespējai atslēgt katlu no mājas elektroinstalācijas, un pieslēgt autonomam elektrības avotam.

Ūdens sildīšanai un ēdiena gatavošanai nevajadzētu paredzēt izmantot elektriskās plītis un sildītājus. Autonoma gāzes plīts būs piemērotāka šim nolūkam. Vēlams, ka plīts darbojas ne tikai ar maināmajiem gāzes baloniem, bet arī ar vienreizējas lietošanas gāzes bundžām, kas ir krājumā.

Elektroenerģija

No savas pieredzes varu ieteikt jebkuru ģeneratoru, kas darbojas ar šķidro degvielu. Populāri ir ķīniešu ražojuma “Hondas” tipa ģeneratori ar 4-taktu motoru, kas iet ar benzīnu. Agri vai vēlu tam aizsērēs karburators, un tas būs jātīra. YouTube ir video ar pamācībām, kā to darīt. Ja apgūst karburatora izjaukšanu un tīrīšanu, reizēm maina eļļu, ģenerators var kalpot daudzus gadus bez lielām problēmām.

Būtiski ir izvēlēties atbilstošas jaudas ģeneratoru. Šim nolūkam vajag aptuveni izrēķināt patērējamo jaudu, pareizināt ar 2, un rezultātā iegūst meklējamā ģeneratora jaudu (rated output). Lieta tā, ka ķīnieši mēdz rakstīt uz ģeneratora krietni pārspīlētu jaudu, kādu tas nav spējīgs ražot. Tāpēc slogojot ģeneratoru ar norādīto jaudu var sasvilināt tinumus.

Neuzticieties lieljaudas elektroiekārtām

Ar visai lielu pārliecību gribētu apgalvot, ka ārkārtas situācijā nebūs iespējams izmantot jebkuru elektroiekārtu, kuras patērētā jauda pārsniedz 3kW. Vēl jo vairāk, gribētu aicināt neuzticēties arī tām sadzīves ierīcēm, kas patērē ap 1kW. Tās ir, bet neaprobežojas ar elektriskajām tējkannām, plītīm, gludekļiem, putekļu sūcējiem, gaisa un ūdens sildītājiem.

Gribētu brīdināt arī elektrisko automašīnu īpašniekus, bet sevišķi tos, kuri gatavojas par tādiem kļūt. Būdams elektroauto īpašnieks vairāk kā gadu, esmu nonācis pie būtiskām atziņām. Elektroauto ekspluatācijā viss ir atkarīgs no uzlādes iekārtas. Daudzi cenšas ierīkot sev pēc iespējas jaudīgāku lādēšanas iekārtu, tērējot šim nolūkam lielu naudu, un ierīkojot trīsfāzu elektrības pieslēgumu.

Vienkārša loģika saka priekšā, ka problēmu gadījumā trīsfāzu pieslēgums pārstās darboties pirmais. Nāksies iegrožot savas vēlmes iepriekš minēto 3kW robežās, un lādēt auto ar tā saucamo “vecmāmiņas kabeli”, kad uzlāde ilgst diennakti.

* * *

Tādas īsumā ir manas pārdomas Jaunajā gadā, kas balstītas galvenokārt uz personisko pieredzi. Tēma ir pietiekoši svarīga, un te būtu vēl daudz kas papildināms, un varbūt arī labojams.

Nobeigumā tikai vēl viens brīdinājums, kas ir sakarā ar iepriekš izteiktu viedokli. Izvairieties no nedabiski biezas miglas, kas līdzinās pinkainai vatei. Tā uzkrājas zemās vietās, un atšķirībā no parastās miglas, tā neklājas horizontālos, gandrīz caurspīdīgos slāņos. Sevišķi uzkrītoši smagā migla redzama no autovadītāja skatpunkta. Iebraucot šādā miglā, vēlams pārslēgt ventilatoru uz gaisa iekšējo cirkulāciju.


Novērtē šo rakstu:

2 komentāri par “Brīdinājums Jaunajā gadā

  1. Adīna 14 Feb 2022 pulksten 07:33

    Nezinu, kā citur, bet pie mums izskatās, ka dzelteno vestu mērķis ir glābt mūsu oligarhus. Pat aicina, lai oligarhi viņiem ziedo, citādi atnāks lielais resets un tad šiem kapec. Bagātie jau sāk raudāt, ka grūti uzturēt savas pilis. Līdz šim viņiem nerūpēja, kā izdzīvo nabadzīgie.
    Gan atsevišķi portāli, gan troļļi sen uz viņiem strādā.
    Mūsu tautai (vairākumam) to ienaidnieku daudz…


  2. RB 26 Jun 2022 pulksten 20:10

    Man jautā attiecībā par automātiskajiem gāzes apkures katliem. Saka, kāda problēma atvienot katlu no mājas elektroinstalācijas? Atvieno vadus, pieslēdz ģeneratoram un viss. Ja tā izdarīsiet, apkures katls visdrīzāk nestrādās. Lieta tā, ka pieslēgumam jābūt “fāze – nulle”, katla automātika to pārbauda. Bet no ģeneratora ārā nāk divas fāzes “fāze – fāze”. Viens no ģeneratora galiem ir “jānullē”, tas ir, pareizi jāiezemē. Ja nav skaidrs kā to darīt, var pameklēt internetā ir video pamācības vai paprasīt kādam, kurš saprot no elektrības.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *