Mamuška

Ir 10. aprīlis un Ukrainas austrumos notiek karaspēka koncentrēšana izšķirošai milzu kaujai. Nav skaidrs, kāpēc tāda kauja būtu vajadzīga, tomēr abas puses apbrīnojamā vienprātībā savelk spēkus, apšauda viens otru, iznīcinot cilvēkus, resursus un infrastruktūru.

Milzu kaujas rezultātā Ukrainas spēkiem atkal ir iespēja nonākt aplenkumā, līdzīgi kā tas notika 2014. gadā Ilovaiskas katlā. Toreiz ukraiņi esot vienkārši apšauti, kad tie centās izkļūt no aplenkuma, saskaņā ar krieviem panākto vienošanos. Ak vai, kāda vienošanās ir iespējama starp karotājiem?! Mūsdienās karotāju uzdevums ir iznīcināt vienam otru, nevis vienoties.

Tiek paziņots, ka pēc paredzamā slaktiņa notiks abu prezidentu sarunas. Tas jau tuvojas klajam ārprātam, un izskatās pēc šausmu filmas iestudējuma. Neizdevās blickrīgs pēc maksimālās programmas? Nu ko, sadzīsim kaujas spējīgās vienības vienuviet. Tām nebūs izredzes pretinieka gaisa spēku un artilērijas pārākuma priekšā. Uzspridzināsim tiltus pār Dņepru un dzelzceļa līnijas. Bez apgādes viņi vienkārši ies bojā.

Milzu kauju – slaktiņu rīkošana ir kļuvusi par tradīciju pēdējo karu laikā Eiropā un Krievijā. Otrā pasaules kara laikā bija milzu kaujas pie Staļingradas, Maskavas, Kurskas. Lielās kaujas nereti notika vienlaicīgi ar starptautiskām apspriedēm par ģeopolitiskiem jautājumiem. Reizēm rīko eksperimentus, kā piemēram, tanku kauja pie Prohorovkas. Tā notika Kurskas kaujas ietvaros, un lai to sarīkotu, gan krievu, gan vācu pusē savāca lielāko iespējamo kaujas mašīnu skaitu.

Mūsdienu notikumi risinās salīdzinoši netālu no 2. pasaules kara izšķirošajām kaujām. Volgograda, Belgoroda, Voroņeža, Kurska, Orla – kas tas ir? Kāda īpaša upurvieta? Arī dabas brīnumu šajās vietās netrūkst. Kopumā minētais atgādina nešķīsteņu balli, kur pāris galveno dēmonu – horeogrāfu griež danci, desmiti tūkstoši cilvēku iet bojā, bet pārējie izdzimteņi līgsmo un pašapmierinās.

“Mamuška !

To mums iemācīja mūsu kazaku brālēni.

Mamuška ir bijusi mūsu ģimenes tradīcija jau dies’zina cik sen.

Mēs dancojām Mamušku kad ..

Mēs dancojām Mamušku pie Vaterlo.

Mēs dancojām Mamušku priekš Džeka Slepkavnieka.

Un tagad šī Mamuška ir priekš tevis ..”

Donas kazaki esot cēlušies no tiem hazāriem, kuri savulaik padzīti no kaganāta. Tekstam ir paplašināta versija ar idiša elementiem. Īsumā, iestudējums ir diezgan atbilstošs situācijai, tomēr aktualitātes varētu būt vairāk.

Šo trūkumu ar uzviju kompensē izcila performance, kas parādījās pirms kādiem 2 mēnešiem. Pēc oficiālās versijas, iet runa par “bērēm, ko kādā iedomātā valstī rīko pazudušai seksa darbiniecei”. Tas ir, prostitūtai. Dziesmas izpildītājs “prieka dēls” apdzied savu māti. Citiem vārdiem sakot, iet runa par to pašu Mamušku, tikai šoreiz tā personificē māti – prostitūtu – valsti, par kuras bērēm iet runa.

Dziesmas tekstam ir nozīme, tāpēc esmu to pārlicis latviešu valodā. Video ar latviešu subtitriem ieliku Telegram https://t.me/rb7539/4 , jo YouTube to publicēt nav iespējams autortiesību problēmu dēļ.

Starp citu, iesaku atvērt Telegram kontu visiem tiem, kuriem šāda konta vēl nav. Oficiālie mēdiji – jūtūbes un feisbuki kļūst neprognozējami savās kaprīzēs, ar aizliegumiem un kontenta iznīcināšanu. Telegram, protams, arī ir kontrolēts mēdijs, bet cenzūras (pagaidām gandrīz) nav. Ierakstiet meklētājā “kā atvērt telegram kontu”.

Vēl starp citu, vai zināt, ar ko atšķiras mūsdienu cenzūra no, piemēram, padomju cenzūras pirms 40 gadiem? Mūsdienās minētajos oficiālajos mēdijos bez problēmām publicē, piemēram, gan Krieviju, gan Ukrainu atbalstošus viedokļus. Būtība ir tā, ka cenzētajam viedoklim ir jābūt tik seklam un primitīvam, lai to bez problēmām pieņemtu viena no (naidīgajām) pusēm.

Viedoklis un fakti ar interpretāciju kļūst cenzējami, ja to pieņem (atbalsta, respektē, izmanto) vairākas puses. Šajā gadījumā populāru kontentu likvidē bez žēlastības, jo tas veicina problēmu atrisināšanu un cilvēku apvienošanos.

Atgriežoties pie jaunās Mamuškas ar attiecīgo “maukas dēlu”, nevajadzētu pārāk iedziļināties tekstā. It sevišķi, nevajadzētu mēģināt atrast jēgu ar automātiskā tulkotāja, piem. Google Translate palīdzību, ja netiekat klāt manam tulkotajam video. Būtība ir pašā performancē. Ja ir interese, ko tas viss nozīmē, lūdzu ierakstiet komentāros. Tad rakstam par Mamušku būs turpinājums. Oriģinālais video ir šeit.


Novērtē šo rakstu:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *